Hodinky

hodinky

Člověk neustále sleduje čas, aniž by si to uvědomoval. Kdyby nám někdo tajně počítal, kolikrát za den se podíváme na hodiny, možná bychom se divili, že frekvence je tak vysoká.

Dnešní doba je poněkud uspěchaná a lidé neustále počítají, kolik mají času, zda stihnou schůzku, jak dlouho jim práce potrvá apod. Trend hodinek neklesá, ale naopak vzrůstá. Hodinky jsou praktickým pomocníkem a určitě také uznáte, že je lepší se podívat na zápěstí, než dlouze hledat mobil.

Hodinky – pohled do historie

Dovedete si představit, že by neexistovaly žádné hodiny, pouze bychom se řídili podle Slunce a střídání dne a noci? V minulosti to ale přesně tak bylo. Až později spatřily světlo světa nejjednodušší hodiny. Nejprve se jednalo o hodiny sluneční, vodní a přesýpací. Významným obdobím bylo 15. – 17. století, kdy se vynalezl hodinový stroj a kyvadlo.

První kapesní hodinky se datují přibližně do r. 1500 („Norimberské vajíčko“). Tovární výroba hodinek začala od poloviny 19. století a velikánem v tomto ohledu bylo Švýcarsko.

Druhy hodin

  • Sluneční – nejstarší způsob měření času. Ukazatelem času je stín, který vrhá tyč na ciferník. Sluneční hodiny byly objeveny v Egyptě, před cca 5 tisíci lety.
  • Vodní – ukazatelem času je výška vodní hladiny či pohybující se plovák (voda protéká systémem nádob)
  • Kyvadlové – s nápadem přišel už Galileo Galilei v r. 1580. První model kyvadlových hodin byl však sestrojen až o několik desítek let později a zasloužil se o něj Nizozemec Christiaan Huygens
  • Atomové – nejpřesnější druh hodin. Bývají využívány vědci pro potřebu mimořádně přesného měření.
  • Mechanické – jedná se o první model přenosných hodinek. Hodinky vznikly v Německu asi v r. 1500 a jsou známé jako tzv. Norimberské vejce.
  • Digitální – pohání je elektrická energie z baterie a přesnost je zaručena díky krystalu křemíku.

Stránku vytvořilo SEO-Care - SEO Optimalizace a tvorba webů