Náušnice

Náušnice jsou všem dobře známe zejména dívkám, které je obvykle nosí již od útlého věku. Náušnice se připevňují k uchu nejčastěji pomocí nastřelení malé dírky skrz ušní boltec nebo jiné části ucha (viz. níže obrázek ucha). Existují však také klipsové náušnice, které se pouze “připnou” jako kolík na prádlo. Výčet metod úchytu není samozřejmě úplný, ale není důležité se jednotlivými metodami zabývat.

Náušnice

Historie náušnic

Ušní piercing je jeden z nejstarších známých způsobů “úpravy” lidského těla – toto lze pozorovat z uměleckých děl a písemných odkazů kultur po celém světě z nejstarších dob. Jedním z nejstarších důkazů o existenci náušnic jsou polorozpadlé zdi starověké Persepole, kde jsou na kresbách vidět vojáci Perské říše, kteří mají v uších náušnice.

Dalším historickým důkazem náušnic je záznam v Bibli v části Exodus 32:1-4. Je zde napsáno, že když byl Mojžíš na hoře Sinaj, Izraelité požadovali, aby pro ně Áron “udělal bohy”. Ten jim řekl, že aby tak mohl učinit, potřebuje od nich zlaté náušnice jejich žen, synů a dcer. Tento důkaz pochází pravděpodobně z doby 1500 let před naším letopočtem.

Mezi námořníky bylo propíchnuté ucho symbolem toho, že nositel přeplul oceán nebo překročil rovník. Také se traduje, že námořníci nosili zlaté náušnice jako platbu za svůj případný pohřeb, kdyby náhodou došlo na moři k neštěstí. Námořníci doufali, že kdyby k něčemu takovému došlo, pak bude zlato stačit na zaplacení důstojného “křesťanského pohřbu”. Tato tradice má kořeny až ve starověkém Řecku, kde se zlatem platilo převozníku Charonovi při převozu přes řeku Acheron do Hádovy mrtvé říše.

Náušnice

Náušnice - perly

Na počátku 20. století se propíchnuté uši s náušnicemi těsily velké popularitě, která ale brzy na to upadla s příchodem klipsových náušnic. Nicméně menšina s propíchnutýma ušima stále přetrvávala.

Pozdní 60. léta 20. století přinesla módu náušnic i mezi muže skrze komunity hippie a gayů. V této době však trh s náušnicemi nebyl příliš rozsáhlý, proto se uši propichovali doma. Náctileté dívky byly známé svými propichovacími večírky, kde si jedna druhé navzájem propichovaly uši. Taková akce je vidět i v celosvětově známém filmu Pomáda z roku 1978, kde dojde k propíchnutí uší Sandy (Olivia Newton-John) jejími kamarádkami.

Vývoj náušnic dále pokračoval, v 80. letech prohloubil zájem mužů o náušnice hudební styl punk rocku. V této době také docházelo k rozšiřování trendu několikanásobného propíchnutí jednoho ucha, což bylo ostatně zaznamenánu již u několik tisíc let staré mumie.

Sexuální orientace a náušnice

V mnoha západních kulturách určují sexuální orientaci nositele náušnice podle umístění v pravém nebo levém uchu – samozřejmě pouze u mužů. V 80. letech bylo “stanoveno” (spíše vyřčeno), že “levá je správně a pravá špatně”, což vedlo k předsudkům ohledně sexuální orientace. Levé ucho tak bylo určeno jako heterosexuální a kdo nosil náušnici v pravém uchu, byl považován za gaye. Dnes se také podle strany náušnice posuzuje dominantní partner v homosexuálním vztahu – levé ucho znamená dominantního partnera.

Propichování uší

ucho

Zóny k propíchnutí ucha

Nastřelování uší se dnes provádí v lékařských ordinacích nebo v klenotnictví, kde mají příslušné nástroje a zkušenosti. Na obrázku vlevo můžete vidět základní zóny pro propíchnutí ucha:

  • 1) Helix / chrupavky
  • 2) industrial
  • 3) Rook
  • 4) daith
  • 5) tragus
  • 6) Snug
  • 7) ulity
  • 8) Anti-tragus
  • 9) boltec

Stránku vytvořilo SEO-Care - SEO Optimalizace a tvorba webů