Prsteny

Prsteny

Lidé svoji zvláštnost dokazují různými způsoby, jednou z nich je určitě i navlékání malých kroužků na své prsty, které nazývají prsteny. Sice jde pouze o drobnou zvláštnost, ale přece si prsteny našly místo v historii a jejich popularita přetrvává dodnes. Prsteny však nemají za úlohu pouze zkrášlovat naše ruce, ale také často plní další funkce, především informační.

Například zásnubní prsteny jasně sdělují, že nositelka je zadaná a v brzké době očekává svůj velký den. Snubní prsten zase oznamuje, že velký den – tedy svatba – již proběhl. Existují však i mnohé další prsteny – například v Americe dostane vítězný tým Super Bowlu (největší turnaj v baseballu) pamětní prsteny. Nezapomeňme také na pečetní prsteny nebo i prsteny, které mají za úkol informovat o náboženské příslušnosti svého majitele.

Prsteny za dávných dob

K prstenům se také pojí dlouhá historie, jeden z nejstarších dochovaných prstenů náležel kdysi egyptskému faraónu Cheopsovi, jež nám zanechal největší z pyramid v Gíze. I Řekové k prstenům mají svůj příběh. Podle nich jsou prsteny upomínkou na hrdinské činy Prométhea, který pro lidi ukradl oheň a byl za to patřičně potrestán – byl připoután ke skále pevnými řetězy. Po osvobození musel u sebe nosit jeden článek řetězu se vsazeným kamínkem ze skály.

I zásnubní prsteny mají svůj příběh, tentokráte však založený na skutečné události a nikoliv na mýtu. Rakouský arcivévoda začal tradici diamantových zásnubní prstenů jako symbolu lásky roku 1477, kdy daroval právě diamantový prsten Marii Burgundské. Od této chvíle se tradice šířila a nyní se ctí v mnoha zemích světa dodnes.

Kameny a prsteny

Prsteny se často osazují polodrahokamy nebo drahokamy, dnes jsou velmi populární tzv. kameny narození. Báseň, která je součástí georgianského kalendáře určuje, jaký kámen náleží určitému měsíci narození. Pokud zvolíte správný kámen do svého prstenu, pak vám úrajně přinese zdraví, štěstí apod. Níže můžete vidět obrázky s kameny a jednotlivými měsíci (anglicky, překlad vedle obrázku):

Leden – garnát
Únor –  ametyst
Březen – akvamarín
Duben – diamant
Květen – smaragd:
Červen – perla
Červenec – rubín
Srpen – peridot
Září – safír
Říjen – opál
Listopad – žlutý topaz
Prosinec – modrý topaz


Stránku vytvořilo SEO-Care - SEO Optimalizace a tvorba webů