Stříbro

Stříbrný náhrdelník

Stříbro je klasický kovový prvek, který lidstvo zpracovává již od starověku. Má skvělou elektrickou vodivost a dobře se zpracovává jak po metalurgické tak mechanické stránce. Stříbro je jedním z přechodných prvků, které mají valenční elektrony v d-sféře. Tento kov, i přesto, že patří mezi drahé kovy, podléhá kyselině dusičné a koncentrované kyselině sírové. Na suchém a čistém vzduchu ale stříbro vydrží neomezeně dlouho ve stejném stavu. Malé množství sulfanu (sirovodíku) však způsobí černání stříbra tak, jak to známé z běžných stříbrných šperků.

Zdroje stříbra

Stříbro průmyslově získáváme především z rudy olova, mědi, niklu a zinku, obvykle klasickou elektrolýzou. V celosvětovém měřítku jsou hlavními stříbrnými velmoci Mexiko, Kanada, Peru, Austrálie a USA. Území České republiky má ale také dlouho stříbrnou historii, která začala již ve středověku. Například Jáchymově probíhala těžba a zároveň zde fungovala královská razírna Jáchymovských tolarů, které později daly jméno i americkému dolaru. V Jáchymově se za prvních 100 let těžby vydolovalo těžko uvěřitelných 300 000 kilogramů stříbra.

Využití stříbra

Stříbro díky svým univerzálním vlastnostem našlo využití téměř v každé oblasti světového průmyslu. Níže uvádíme výčet nejrozšířenějších oborů, kde se tento drahý kov uplatnil.

- Tenká vrstva stříbra tvoří záznamovou vrstvu na CD a DVD discích. Tato vrstva je nanesena na plastovou základnu a z druhé strany zakryta opět plastem. Záznamovou stopu pak vytvoří laser umístěný v záznamovém zařízení. Pro extrémně kvalitní média se používá stříbro s příměsí platiny. Existují samozřejmě i levnější varianty médií, kde je stříbro nahrazeno hliníkem.

- Také u kvalitních zrcadel je odrazová vrstva tvořena stříbrem. Systém je velmi podobný jako u CD disků, vrstva stříbra se nanese na sklo a přikryje dalším sklem, které tvoří ochranu proti korozi a atmosférickým plynům.

- Všichni také známe pořadí medailí na různých olympiádách, první je zlatá a druhá v pořadí pak stříbrná medaile. Dokonce i mince se v průběhu věků mnohdy razily právě ze stříbra. Stříbro také tvoří základ pro mnohé pamětní mince.

- Kovové stříbro našlo své uplatnění i při výrobě vysoce účinných miniaturních elektrických článků, které se používají v náramkových hodinkách a dalších malých elektrických zařízeních.

- Stříbro a jeho sloučeniny se v organické a syntetické chemii používají jako katalyzátory oxidačních reakcí. Například při výrobě formaldehydu oxidací methanolu.

- V magických rituálech bylo stříbro odjakživa používáno pro ochranu před působením temných sil. Vzpomeňte si na poslední film o vlkodlacích a jistě si uvědomíte, že stříbro je jediným účinným způsobem, jak vlkodlaka zneškodnit.

- Nakonec je nutné zmínit ještě obrovské množství stříbrných šperků, které vládnou celému šperkařskému průmyslu díky své kvalitě a cenové dostupnosti.


Stránku vytvořilo SEO-Care - SEO Optimalizace a tvorba webů